e

 
Ako na to?
Info SJF
Pravidlá SJF
Adresár
Školy
Kluby
Obchody
Služby
Pridať kontakt
Fotografie
Inzercia
Kúpim
Predám
Rôzne
Služby
Pridať inzerát
Literatúra
Výsledkový servis
Kalendár SJF 2014
Rozpisy pre rok 2012
Plemenné žrebce
Pridať
Východoslovenská oblasť SJF
Skokový pohár VSO
Spravodaj SJF
Info archív
Sponzori
Kontakt


KOČIAROVÁ SLUŽBA - PKA
Otvorený pohár podkarpatia
Poľsko apríl-október 2012
 
 
 


CATALIN X /III-73/
Odišla svetová voltížna legenda

Dňa 29.9.2008 o 18,05 „na večné pastviny“ odcválal jeden z koní, ktorý na celom svete zviditeľnil slovenské jazdectvo. 4396 Catalin X (C III-73), narodený 13.2.1985 v Motešiciach sa stal legendou už počas života.

Bol to pravdepodobne jediný kôň na svete, nielen vo voltíži, ale aj v rámci všetkých ostatných jazdeckých disciplín, ktorý sa zúčastnil štyroch Svetových jazdeckých hier: Hague 1994, Rím 1998, Jerez de la Frontera 2002, Aachen 2006.

Catalinove výsledky v športe boli naozaj pozoruhodné. Na medzinárodných pretekoch najvyššej kategórie CVI sa na jeho chrbte pretekári celkovo 154x umiestnili, z toho 28x na prvom mieste, 21x na druhom mieste a 7x na treťom mieste. Na MSR bol celkovo umiestnený 55x, z toho získal 15 zlatých, 16 strieborných a 10 bronzových medailí. Na MS a ME spolu mal až neuveriteľných 35 umiestnení, z toho jedna bronzová medaila, dve 4. miesta, jedno 5. miesto, šesťkrát 6. miesto a trikrát 7. miesto. V roku 1999 na ME na ňom tri reprezentantky SR (všetky Slávia UVL) skončili na 4., 5. a 10. mieste. Na Catalinovom chrbte v roku 2006 na Svetových jazdeckých hrách v Aachene Ladislav Majdlen vybojoval bronzovú medailu, doteraz jedinú slovenskú medailu zo Svetových jazdeckých hier. Nie náhodou ho najprestížnejší nemecký jazdecký časopis Reiter Revue (č. 6/2006) nominoval do súťaže „Kôň roka 2005“. Do ankety bolo nominovaných 21 koní, po tri z každej disciplíny. Nominovaný bol spolu s takými koňmi ako sú Keltec Salinero (Anky van Grunsven), či Checkmate (Meredith Michaels-Beerbaum). Na školiacich seminároch pre voltížnych rozhodcov bol špičkovými drezúrnymi rozhodcami z FEI (Svetová jazdecká federácia) niekoľkokrát hodnotený ako najlepšie cválajúci voltížny kôň.

Voltížnym koňom roka sa stal v rokoch 2000, 2002, 2004 a 2005. I keď na chrbte tohto figurantného mohutného žrebca plemena Furioso-North Star sa vystriedali až tri generácie pretekárov UVL – reprezentantov SR, prevažná časť spomínaných výsledkov je spojená s menami Eva Dravecká, Katarína Špirková a Martin Necela. Na tomto hnedákovi počas jeho života okrem Slovákov štartovali aj pretekári z Čiech, Holandska, Fínska a USA. Tohto plemenníka, v chove zaradeného ako „Elita“, s dostatkom temperamentu najviac charakterizovali vlastnosti charakter, vytrvalosť, mimoriadna tvrdosť a odolnosť. Vo vrcholovom športe pôsobil nepretržite 19 rokov. Aj z dôvodu permanentného využívania v športe bol bohužiaľ v chove ako plemenník využitý minimálne. Snáď aspoň čiastočne tento deficit nahradia hlbokozmrazené dávky jeho spermií.

„Catalin za všetko čo si pre nás urobil ti z celého srdca ďakujeme. Odpočívaj v konskom nebi!


Grand Prix Bratislava
Grand Prix Bratislava
Kvalifikácie ME 2011
OH 2012 Londýn


Časopis JaD Životny štýl a kôň
jazdectvo/dostihy


World Equestrian Games Normandy 2014
Svetové Jazdecké Hry Normandia 2014

Medzinárodná Jazdecká Federácia
Medzinárodná Jazdecká Federácia

GRAND PRIX GRAND PRIX 2011

EVENTING EVENTINGMY HORSE MY HORSE

Boxy pre kone
BOXY

JEZDCI