Osnova kontroly

Ron Meredith

Čo sa týka mojej práce veľmi vášnivo presadzujem a jedna z prvých lekcií ktoré som učil ako tréner je lekcia, nie každý veľmi zdieľa rovnaké zámer ako ja, o koňovi a o tom čo môže byť pri jeho výcviku dosiahnuté. Často sa čudujú prečo chcem trénovať kone ktoré, ako veria, sú aj tak predurčené stať sa len a len obyčajnými prevádzkovými koňmi.

Moja odpoveď na takúto otázku bude vždy rovnaká. Každý kôň si zaslúži tú najlepšiu starostlivosť a pozornosť pri práci s ním, pretože v jadre je každý kôň dobrý. Každý kôň si zaslúži dobrý základný výcvik a tento výcvik by mal byť rovnaký či má kôň atletické schopnosti alebo nie. Žiadny kôň by nemal byť zavrhnutý alebo odpísaný pretože nemá danosti a potenciál pretekárskej top triedy. Svojich priateľov predsa nezavrhujeme len preto, že si myslíme, že nemajú talent. Kôň ktorému sa pri výcviku venujeme si uchová zdravie a je šťastným koňom. Drezúrne jazdenie sa venuje práci s koňom a pomáha vytvárať partnerstvo. Staré príslovie hovorí: "Ten kto kontroluje (ovláda) panvové končatiny bude kontrolovať (ovládať) celého koňa ", ale medzi jazdcom a panvovými končatinami je veľa ďalších pohyblivých častí. Na dosiahnutie kontroly nad pohybujúcim sa objektom musíte mať schopnosť kontrolovať každú jednotlivú časť. To je to čo sa niekedy zdá pre určitých ľudí ako strašiak, pretože sa to zdá veľmi zložité a ťažké, ako vyrezávať lupienkovou pílkou. Nemusí to byť také zložité ako si myslíte, hoci to vyžaduje intelekt a veľa trpezlivosti. Na dosiahnutie tohto výsledku bez ohľadu na akej úrovni ste, používam osnovu kontroly, alebo inak povedané, ako pospájať všetky rezy lupienkovej pílky aby sa dosiahol konečný výsledok. Preto osnova kontroly je spojnicou medzi myslením jazdcov a panvovými končatinami koňa

1. Jazdecká inteligencia – vzdelanie a cit.

2. Korektný jazdecký sed a pomôcky.

3. Plecia, ramená, zápästia a ruky.

4. Kontakt na zubadle.

5. Poddajnosť v žuchve.

6. Ohnutie a poddajnosť vo väze.

7. Pružnosť celej hornej línie koňa.

8. Prepojenie kĺbov celej panvovej končatiny.

Ako môžeme vidieť na obrázku, existuje stály prúd alebo spojenie z jazdcovej hlavy (myslenie) až k panvovým končatinám. V ďalších článkoch budú rozoberané jednotlivé časti reťaze (osnovy) kontroly, počínajúc korektným sedom a pozíciou jazdca. Ako zoznam článkov postupuje mali by ste získavať viac pochopenia ako získavať kontrolu nad koňom prostredníctvom získavania kontroly nad panvovými končatinami.