Hattrick Zdena Kuchára v Košiciach

 

Len 49 jazdcov na 77 koňoch bojovalo počas víkendu 10. - 11. júna 2006 o najlepšie umiestnenia v jazdeckom areáli UVL nad Popradskou cestou v Košiciach. Jedným z dôvodov bola aj výška štartovného v jednotlivých súťažiach, ktorá niekoľkonásobne vzrástla oproti minulému roku. Hlavným dôvodom bola snaha organizátora o rozvoj jazdectva východoslovenského regiónu. Avšak neprekonzultované, nejasné resp. nezrozumiteľné podmienky boli výsledkom takejto slabej účasti tohto pilotného projektu.

V súťaži ZM pre deti do 16 rokov si najlepšie počínala Kočíková Svetlana s Borneom zo SNV druhé miesto obsadila Janka Timková na Alfe zo Slávie UVL Košice pred Kristínou Andrassayovou na RomiPoľova. Sobotné dopoludnie pokračovalo súťažou Z s následným rozoskakovaním. Do druhej fázy sa prebojovalo 15 jazdcov. Prvé miesto putovalo do Agrospolu Košice zásluhou Vasilija Ivanova  s Dominikom , ktorý zajazdil skvelý parkúr v druhej fáze bez tr. bodov v čase 26,27s. Striebornú priečku obsadil najúspešnejší jazdec celého podujatia Zdeno Kuchár s Colandrom. Aj v treťom parkúry ZL s návezným rozoskakovaním prvú priečku vyskákal Vasilij Ivanov s Calibrom pred Megan McTiver , ktorá sedlala svojho Huga z rovnakého oddielu. Tretí skončil Ján Cigán st. s Dantesom z JMC Lužany. Vrcholom sobotňajšieho súťaženia bolo klasické ZL v ktorom zvíťazil čistým parkúrom Zdeno Kuchár s Noranom. 3 tr. body v čase 43, 34 vyniesli Jánovi Cigánovi s Dantesom druhú priečku, tretí bol V. Ivanov s Loreal.

Nedeľné skákanie začalo otvoreným parkúrom ZL do 110cm v ktorom zvíťazil domáci jazdec Vladimír Hura na Caribic v rozoskakovaní bez tr. bodov v čase 45,95s pred F. Skalom z Košíc a domácim R. Markušom na Lomarovi. Ďalšia súťaž bol skok so stupňovanou obtiažnosťou a žolíkom do 120cm. Prvú priečku zo ziskom 65 dobrých bodov obsadil Zdeno Kuchár na Centovi druhé miesto s rovnakým ziskom bodov v čase 54,22 patrí M. Pribulovi s Grand Double z Prešova. Do hlavnej súťaže sa prihlásilo 12 súťažných dvojíc. Po dohovore kone a jazdci skákali na parkúre S do 130cm namiesto avizovaného ST. Prvé 3 priečky vybojoval ostrieľaný Zdeno Kuchár na koňoch Cento, Noran a Alfa. O bezprostredné pocity po dekorácii ho vyspovedal Alexander Pavľak:

Zažil si už podobný triumf v tvojej dlhej športovej kariére, že si obsadil v jednej súťaži prvé 3 miesta ?

Nepamätám si už ale mám taký dojem, že už sa mi to v minulosti podarilo ale asi nie v parkúre S. Aj keď nie je to až také cenné v konkurencii 12 koní na štartovej listine. Všetky tri moje kone prešli rozoskakovanie čisto a najlepšie. Prvý Cento prešiel najlepšie bez problémov. Bolo také  komplikované, že s takým som sa ešte nestretol.

V čom boli  parkúry komplikované?

Kurzy parkúrov boli veľmi atypické.

S ktorým koňom sa Ti skákalo najlepšie?

Jednoznačne najlepšie sa mi skákalo so sedemročným Centom. Nemá problém je poslušný  je skokovo potenciálne na tom super je to podľa mňa jeden z najlepších koní na Slovensku. V siedmich rokoch si môžem dovoliť ísť s ním ťažké parkúry. Teraz  sa začína dostávať do pretekárskej formy do takej ako ja si predstavujem. Doteraz jeho výkony neboli až tak vyrovnané. Keby bola jeho forma takáto kvalitná minulého týždňa išiel by som s ním v Bernolákove ťažký parkúr 150cm. Noran je kôň ktorého som jazdil  prvé preteky, je to kôň, ktorý ma veľmi dobrú skokovú potenciu je to príjemný kôň na jazdenie len bohužiaľ nemá toľko skúseností. V minulosti bol v nie moc dobrých rukách. Samozrejme nemám s ním takú istotu ako s Centom. Noran už niečo zažil momentálne je u mňa v oprave. Pripravujem ho pre  syna aby mal do budúcnosti koňa ako dorastenec. Je to zaujímavý kôň s ktorým by mohol pretekať. S Alfou mal pôvodne skákať syn Maroš. V prvej súťaži skákal Cindicapa aj Alfu. Videl som, že s Cindicapom mu to ide lepšie tak som sa rozhodol, že mu ho dám do S a Alfu zoberiem ja. Kobyla išla čistý parkúr ale nebola v dobrej forme takže som mal viac roboty čo by asi syn ťažko zvládol. Išiel so Cindicapom veľmi dobrý parkúr až na jeden preklep pri ktorom mu ľudia vybehli, zľakol sa a prišiel na  neistý nájazd na skok a kôň mu vybočil. Dvoj skok a trojskok  veľmi pekne zaskákal aj keď boli mierovo dosť náročné. Nakoniec kobyla je veľmi „zlatá“ je to kôň do 120-130 má bojové srdce.

Ako hodnotíš predchádzajúce parkúry Z, ZL a so stupňovanou obtiažnosťou?

Teraz boli celkom slušné postavené kurzy. Mali by byť kvalitnejšie a lepšie prekážky. Niektoré prekážky je veľmi ťažko zhodiť. Šesťhrany a osemhrany to sú prekážky do tréningu.  Je pravda, že je tu v Košiciach koľkokrát aj ťažko zhodiť. Teraz je trend jazdiť na plytších hákoch. Mnohé bariéry sú skôr do tréningu nie na preteky, nespĺňajú momentálne kritéria. Už je potreba zmodernizovať skokový materiál v Košiciach.

Čo povieš na výšku štartovného a na celý východoslovenský pohár?

Štartovné je vec usporiadateľa samozrejme, že je prehnané. Usporiadateľ si určuje podmienky. Vidíme sami  dobre že aké podmienky si určil takú má účasť to je jednoznačne. To si musí každý sám uvedomiť. Že keď chce dostať na preteky kvalitných jazdcov tak... Ja keby som mal väčšie preteky trebárs o týždeň tak by som porozmýšľal či si nevybrať radšej preteky vo Veľkom Šariši. Mám dosť mladých koní s ktorými by som potom radšej išiel skákať do Veľkého Šariša. K poháru sa neviem celkom presne vyjadriť. Vieme koľko je zápisné ale nevieme o čo skáčeme. Chýbajú konkrétne podmienky o výške finálnej sumy. Sú tam termíny s ktorými treba zosúladiť mnoho ďalších podujatí. Nejasná je aj cieľová suma o ktorú sa má skákať. Je tam mnoho vecí, ktoré by sa mali prejednať v rámci východoslovenského jazdeckého regiónu.

Ako sa Ti v Košiciach skákalo?

Jedná vec je jasná, že Košice majú najlepšie podmienky na skákanie v rámci východu. Trochu je chyba ozvučenia. Kamióny sú dole jazdec s viacerými koňmi má problém. Nevie ktorého mu treba pripravovať.

 

Alexander Pavľak