Košický pohár putoval na Spiš

 

Atraktívne súťaže Veterán a Lady cup lákali.

Skvelé počasie privítalo jazdcov 8. októbra 2005 v Košiciach.

 

Preteky otvorila detská súťaž Cena mladých talentov v ktorej sa predstavili pretekári do 14 rokov spolu s koňmi alebo jazdcami štartujúcimi prvým rokom. Medzi deťmi zvíťazila Diana Kušmíreková na MeggiHuncoviec pred Jankou Timkovou z Košíc. Tretiu priečku obsadila Marienka StratilováEstrouPoľova. Parkúr ZL rozhodcovský zbor pre veľký počet štartujúcich účastníkov upravil z klasického s jedným rozoskakovaním na čas. Najlepšie si počínal Vasia Ivanov z Agrospolu Košice na Dolly vyhral bez tr. bodov v čase 47,53. Druhý skončil Tomáš Kuchár  v čase 51,68 s Arko Sahibom / Slávia SNV/ Tretiu priečku vyskákal Kintcher s Andreou Valentou /Agrospol Košice/ Hlavná cena parkúr L  o Košcký pohár mala v rozoskakovaní len 10 jazdcov. Najúspešnejší Peter Mackovjak /SNV/ na koni Quality Star zvíťazil čistým parkúrom v čase 36,19  pred Zdenom Kuchárom zo Slávie SNV /Cento/ tretiu priečku vyskákala dvojica Anton Bucsko s Golfom /EmCar Košice/  bez tr. bodov v čase 44,66. Už tradičnú súťaž Lady cup čisto a najrýchlejšie preskákala Minďášová Zuzana na Pedrovi z Prešova. Druhé miesto ostalo doma zásluhou Danky KrestovejCatom. Červenú stužku a tretie miesto získala prešovská dvojica Kristína Drotárova s Bakardim. Vo Veterán cupe za obrovského aplauzu zvíťazil Tomaso Mongielo na Daliborovi. Alexander Pavľak vyspovedal tretieho pretekára z Košického pohára Antona BucskaEmCar Košice:

Nevadilo Ti, že rozhodcovský zbor upravil klasický parkúr s rozoskakovaním na čas?

Organizátora asi prekvapil veľký počet súťažiacich. Ja osobne vítam viac súťaží s náväzným rozoskakovaním. Preteky sú potom dynamickejšie a pre jazdcov s viacerými koňmi oveľa výhodnejšie.

Spĺňalo opracovisko a parkúr Tvoje predstavy o korektnom podklade?

Terén parkúru aj opracoviska bol optimálne pripravený. Nebolo tvrdo ani sa nezabáralo. Menšie šmýkanie sme riešili ozubami.

S Golfom si odskákal dva korektné parkúry bez tr. bodov. Ako dlho sa zoznamujete?

Golfa sme kúpili v júni tohto roku, konečne sa prejavila 4 mesačná systematická príprava, ktorú sme spolu absolvovali v priebehu jazdeckej sezóny. Bol na predaj už dlhšiu dobu, je to 6 ročný český teplokrvník polobrat úspešného koňa ROLANDA / po matke GEJŠA/ Na slovenských parkúroch skákal už minulý rok. Po konci sezóny bol na predaj. Golfov   skokový potenciál je výborný, ale bol som si vedomý jeho bojazlivosti. Až na týchto pretekoch sa plne prejavila vzájomná dôvera. Má výbornú povahu. Je ľahko jazditeľný, rýchlo učenlivý. Dobre sa vodí po parkúry.

Sme na konci sezóny, máte už plány do budúcej?

Táto sezóna aj keď sme ju neabsolvovali celú bola dosť náročná. Súťažili sme v súťažiach 110 – 120cm, teraz bude nasledovať aktívny oddych vo forme vychádzok do prírody. Koncom roka začneme s gymnastickou prípravou.

 

Alexander Pavľak